Primaria Comunei Bacani - judetul Vaslui » Telefon: 0235-429321, Fax: 0235-429523 » Program de lucru: Luni-Joi 8-16, Vineri 8-14

Inaugurare Camin Cultural -comuna Bacani

In data de 29 mai 2016, la Bacani a fost inaugurat noul Caminul Cultural, ridicat cu efortul domnului primar Constantin Matei si sustinut financiar din bugetul local.

Ridicat in folosul comunitatii, noul camin cultural are în componență o sală de spectacole (cu scenă), biroul viitorului director, un spațiu în care va fi mutată biblioteca din comună, bucătărie, cabină pentru artiști și patru băi (dintre care una pentru artiști și una pentru persoanele cu handicap).
Clădirea este dotată cu instalație electrică pentru încălzire, boilere si aparate de aer condiționat.

In introducere a avut loc o slujba de sfintire oficiata de 4 preoti.

Apoi, cei peste 500 de localnici participanti, in special cei mici, s-au bucurat de lansarea celor 3 carti pentru copii ale educatoarei Lacramioara Iolandina Ivan, fiica a satului: "56 poezii pentru dragii mei copii", "Lacramioare artistice" si "Ca trenul sau...catrenul".

Au urmat apoi manifestari culturale, si momente artistice cu elevii scolii din Bacani. La final, participantii la eveniment au fost incantati de cantecele artistei barladene de muzica populara, Silvia Ene.
Noul Camin Cultural din comuna Bacani

Data creare: 07-06-2016 10:43:56
Constituirea echipei de fotbal Avantul BacaniComuna Bacani si-a constituit echipa de fotbal "Avantul Bacani" care va evolua din acest sezon in Liga a V-a
Noul Camin Cultural din comuna BacaniInaugurare Camin Cultural -comuna Bacani