DESPRE COMUNĂ --> Educație

Eroi au fost, eroi sunt inca

În data de 21 mai 2015, la Monumentul Eroilor din satul Bãcani a avut loc activitatea cu titlul "Eroii, mândria neamului", cu ocazia Zilei Eroilor.

Activitatea de comemorare a început cu slujba de pomenire a eroilor oficiatã de preotul Parohiei Bãcani, Țilea Cristian și preotul Parohiei Drujești, Agape Daniel, în prezența comunitãții locale și a oficialitãților comunei.

Corul Parohiei "Sf. Nicolae", Bãcani, înființat de preotul Țilea Cristian, format din elevi actuali și foști elevi ai Școlii Gimnaziale Nr. 1, Bãcani a susținut un program artistic dedicat acestei zile.

Îmbrãcați în straie de sãrbãtoare, elevii au elogiat prin cântec jertfa eroilor, care este temelia României de azi. În fața monumentului au rãsunat cântece patriotice, pricesne și poezii recitate de elevi ai clasei a III-a, coordonați de cãtre d-l înv. Istrate Maricel.

Au fost depuse coroane din partea Primãriei Bãcani, a Consiliului Local Bãcani, a C. A. R. P. "Elena Cuza", Bârlad și a Grãdiniței Drujești.

Autor: prof. Emilia Bîrgãu
Monumentul Eroilor din satul Bãcani