PRIMĂRIA --> Legislație

O.G. nr.41 din 28 iunie 2016 privind debirocratizarea si simplificarea administrativa

O cerinta expresa a unor paturi largi ale societatii, care este tot mai des exprimata in spatiul public, se refera la debirocratizare si simplificarea administrativa. In acest context, este imperios necesara adoptarea unor masuri urgente, in considerarea interesului public, in sensul reducerii eforturilor de procurare a documentelor in vederea obtinerii serviciilor publice, precum si referitoare la facilitarea interconectarii bazelor de date intre institutiile publice.

Neadoptarea masurilor propuse prin prezenta ordonanta de urgenta va genera blocaje, ineficienta si pierderi, precum si afectarea in continuare a unei mari parti a populatiei Romaniei care se confrunta cu fenomenul birocratiei excesive. In aceste conditii nu se poate asigura punerea in aplicare a Programului de guvernare si indeplinirea principalului rol al Guvernului de a realiza politica interna si externa a tarii si de a exercita conducerea generala a administratiei publice, cu repercusiuni directe asupra cetatenilor, elemente care vizeaza interesul public si constituie situatii de urgenta si extraordinare.

Aplicarea Regulamentului (UE) nr. 910/2014 al Parlamentului European si al Consiliului din 23 iulie 2014 privind identificarea electronica si serviciile de incredere pentru tranzactiile electronice pe piata interna si de abrogare a Directivei 1999/93/CE de la data de 1 iulie 2016 impune cresterea gradului de furnizare a serviciilor online si cresterea increderii in tranzactiile electronice, precum si stabilirea unui cadru de interoperabilitate a sistemelor informatice.

In temeiul art. 115 alin. (4) din Constitutia Romaniei, republicata, Guvernul Romaniei adopta prezenta ordonanta de urgenta.

Documente pdf
O.UG. 41 din 28 iunie 2016 privind stabilirea unor masuri de simplificare la nivelul administratiei publice centrale si pentru modificarea si completarea unor acte normative

Data creare: 24-08-2016 12:50:58