- Zilele Toamnei 2014

DESPRE COMUNĂ --> Evenimente comună

Sarbatoarea toamnei la Bacani, 2014

Primãria și Consiliul Local Bãcani au organizat Duminicã, 21 septembrie 2014 ediția a II-a a Sarbãtoarei Toamnei, prilej de prezentare a produselor agricole cultivate in acest an de locuitorii comunei, produsele agricole au fost expuse in standuri special amenajate.

Festivitatea a inceput la ora 10:00 cu un program artistic susținut de fanfara de la Cozmești pe scena terenului de sport din sat. in scurt timp s-au adunat tineri și vârstnici din toate satele comunei, dornici sã asculte muzicã interpretatã de fanfarã.

In fiecare an la 1 octombrie este sãrbãtoritã "Ziua internaționalã a persoanelor vârstnice", care ne oferã plãcutul prilej de a ne exprima respectul și admirația fațã de concetãțenii noștri vârstnici, cãrora le datorãm recunoștințã pentru contribuția adusã de-a lungul anilor la dezvoltarea și progresul societãții românești. Este al doilea an de când Primãria Bãcani organizeazã sãrbãtoarea persoanelor care au implinit anul acesta 50 de ani de la cãsãtorie ("Nunta de Aur").

La aceastã "Nuntã de Aur", nași au fost primarul comunei Constantin Matei și soția, care au ținut lumânãrile de cununie aprinse pe tot timpul desfãșurãrii ceremonialului propriuzis. Au fost invitate pe scenã urmãtoarele familii: Ibãnescu Nițã - sat Drujești, Rezmerițã Ioan - sat Bãcani, Prãjescu Ion - sat Bãcani, Costin Petru - sat Bãltãțeni, Lupu Gheorghe - sat Bãltãțeni, Fãinãrea Mihai - sat Bãcani și Romila Vasile - sat Suseni. La desfãșurarea acestui ceremonial s-a ținut o scurtã slujbã religioasã de cãtre preotul parohiei Bãcani, preasfințitul Cristian Țilea - Liviu și de preotul parohiei Drujești preasfințitul Daniel Agape.

Primarul comunei Bãcani le-a urat tuturor sãrbãtoriților multã sãnãtate și o bãtrânețe liniștitã, dupã care le-a inmânat câte un buchet de flori și un plic conținând o micã sumã de bani. La acest eveniment a venit și președintele C.A.R.P. Bârlad, magistrat Nicolae Mihai, care dupã urãrile de sãnãtate a oferit la fiecare familie câte un plic cu o micã sumã de bani.

Cu ocazia acestei festivitãți, Consiliul Local și Primãria a acordat inaltul titlu de "Cetãțean de Onoare" al comunei Bãcani doamnei Elena Dominte, medic de familie in cadrul cabinetului medical Bãcani, pentru inalta pregãtire profesionalã și moralã, intensa activitate medicalã in slujba cetãțenilor comunei. Tot la aceastã festivitate s-a inmânat o diplomã de excelențã domnului Luigi Cosma, director la S.C. ENERGOCONSTRUCT S.R.L. pentru buna colaborare cu autoritãțile locale, pentru sprijinul acordat instituțiilor comunale, percum și pentru crearea locurilor de muncã tinerilor din comunã.
La aceastã mare sãrbãtoare a Toamnei de la Bãcani și-au fãcut prezența inalte personalitãți ale județului Vaslui: Buzatu Dumitru - președintele Consiliului Județean Vaslui, Bichineț Corneliu - vicepreședintele Consiliului Județean Vaslui și Ciurariu Dumitru - președintele P.N.L. Vaslui.

De pe scena satului Bãcani, oaspeții au transmis multã sãnãtate și putere de muncã tuturor cetãțenilor comunei. Dupã incheierea festivitãților, Primaria Bãcani a oferit tuturor participanților câte o porție de sãrmãluțe calde și o canã cu vin. In continuare a inceput un program artistic susținut de formația "Record", recitalurile au fost susținute de Elena Varlam, solistã Etno-TV, Diana Chelaru, solistã Favorit TV și Mihai Constandache - solist Etno TV.
Participanții, atât tineri cât și vârstnici, au incins o horã mare, in frunte cu primarul comunei, petrecerea a continuat cu voie bunã, unde nu au lipsit berea și micii, iar pentru copiii mici au fost aduse de la Bârlad diferite jocuri distractive. Seara la ora 21:00 petrecerea a fost intreruptã de un frumos foc de artificii dat de Primãria Bãcani.

Petrecerea a continuat pânã la ora 24:00.

VASILE FȂNARU
Parcul Comunei Bacani

Data creare: 18-01-2015 23:42:03

Constituirea echipei de fotbal "Avantul Bacani"