Vasile Georgescu - Barlad

O personalitate stralucita a epocii sale, a fost avocat, nascut la 1 noiembrie 1884 in comuna Bacani, judetul Tutova, din parinti agricultori, tatal lui fiind absolvent al unei scoli de agronomie, ocupandu-se impreuna cu sotia sa de administrarea gospodariei lor din valea Caldarii (comuna Perieni). A urmat cursul primar si apoi cursurile liceului Gheorghe Rosca Codreanu din Barlad. Studiile universitare le-a facut urmand cursurile Facultatii de Drept din Bucuresti, pe care a absolvit-o in anul 1907. Dupa absolvirea facultatii se inscrie in Ordinul Avocatilor din judetul Tutova, incapand o cariera in care va straluci pana in anul 1947. Ca militar si ofiter in rezerva, a participat la razboiul din Balcani (1913) in Regimentul 4 si 2 Rosiori , precum si la razboiul de intregire a patriei (1916-1918). Ca urmare a actelor sale de bravura a obtinut diferite distinctii si decoratii: 25 iunie 1913 Coroana Romaniei in grad de cavaler; 7 iulie 1918 Crucea comemorativa a razboiului; 29 aprilie 1917 "Sarja Prunaru", Steaua Romaniei cu spada in grad de cavaler, cu panglica de Virtutea militara 9 august 1921 Coroana Italiei in grad de cavaler Ca avocat, de-a lungul celor 40 de ani de activitate profesionala, timp in care a ocupat in diverse etape si functia de Decan al Baroului de Tutova, a colaborat la revista "Curierul Judiciar", a imbogatit biblioteca Baroului Tutova, a aparat in mod gratuit drepturile obstilor taranesti de improprietarire. Ca om politic s-a inscris in Partidul Conservator Democrat (Tache Ionescu). Este numit prefect de Tutova in guvernarea Gh.Gh.Mironescu. Dupa infiintarea PNT, se inscrie in acesta devenind seful organizatiei PNT Tutova. In activitatea politica, calitatile sale manageriale si devotamentul cu care si-a indeplinit rolul de reprezentant al acelora care ii dadusera mandatul in scopul apararii intereselor nationale si a celor locale i-au fost recunoscute prin conferirea de medalii si distinctii. A fost epitrop al spitalului Barlad "Elena Beldiman"; A fost unul dintre ctitorii liceului de fete "Iorgu Radu" din Barlad. A initiat infiintarea si i s-a acordat conducerea onorifica a Gimnaziului Industrial de baieti din Barlad. Odata cu instaurarea regimului comunist a inceput sa fie cultivata ura, teroarea si nesfarsitele faradelegi, fiind condamnat de mai multe ori la ani grei de inchisoare fara motive. (Vasile Fanaru "Comuna Bacani- Trecut si prezent")