Macovei Bighiu Maria

O alta personalitate proeminenta a invatamantului si culturii comunei Bacani, fiica a satului Bacani, nascuta la 21 septembrie 1935. Scoala primara a urmat-o la Bacani, unde si-a petrecut copilaria. In anul 1946 s-a inscris in anul I la Liceul Iorgu Radu din Barlad, pe care l-a absolvit in anul 1953, dupa care a fost admisa la Facultatea de Stiinte Naturale si Geografie din cadrul Universitatii Alexandru Ioan Cuza din Iasi. Dupa absolvirea facultatii in anul 1958, a fost incadrata ca profesor I de biologie la Scoala Generala Bacani, pe care nu a mai parasit-o pana la pensionare in anul 1994. In cele aproape patru decenii de activitate neintrerupta la catedra a desfasurat o activitate prefesionala, cultural- artistica de exceptie, indeplinind diferite functii ca: diriginte, responsabil la comisia de metodica, cat si la comisia reala a profesorilor repartizati pe specialitati - sectia reala. A fost lector la invatamantul de partid al cadrelor didactice din comuna, secretar UTC pe comuna, a organizatiei de partid al scolii Bacani. In afara orelor de curs s-a preocupat de pregatirea elevilor pentru a participa la concursul "Emil Racovita", faza judeteana si nationala, a instruit elevi care au participat la concursuri organizate atat pentru faza judeteana cat si natioanala. Rezultatele obtinute de elevi confirma activitatea desfasurata la catedra. In domeniul artistic a obtinut rezultate de exceptie prin toate formatiile pe care le-a pregatit si cu care s-a prezentat atat la concursul national "Cantarea Romaniei" cat si la manifestarile locale desfasurate la caminul cultural din Bacani, alaturi de elevii, tinerii si batranii comunei. S-au clasificat pe primul loc la faza intercomunala, iar la faza judeteana printre primele locuri, marturie stand diplomele primite si pastrate la scoala Bacani. Pentru bogata si indelungata activitate desfasurata pe linie profesionala si artistica, Consiliul Local i-a acordat titlul de "Cetatean de Onoare" al comunei "Bacani" la data de 5 mai 2005. Dupa iesirea la pensie a inceput sa scrie poezii, din care redam una: Mi-e dor De cate ori ma-ntorc in sat, Mi-e sufletul o zi de vara, Regrete mari ca am plecat, Ma consolez si revin iara. Mi-e dor de casa-n care-am stat, Mi-e dor de cei ce i-am lasat, Mi-e dor de scoala-n care-am invatat. Ma razgandesc si revin iara. Mi-e dor de lunca-n care m-am jucat, Mi-e dor de tot ce am plantat, Mi-e dor de cei cu care-am invatat. Imi amintesc si revin iara. Mi-e dor de paduricea-n care m-am plimbat, Mi-e dor de apele in care m-am scaldat, Mi-e dor de toti, de-ntregul sat. Dar dorul lor m-aduce iara! (Vasile Fanaru "Comuna Bacani- Trecut si prezent")