DESPRE COMUNĂ --> Educație

Suflet, floare si culoare

Începând cu anul 2013, în Școala Gimnazialã Nr. 1, Bãcani, s-a desfãșurat proiectul "Suflet, floare și culoare", inițiat de doamna profesor Istrate Carmen.
Obiectivele proiectului au fost: stimularea și valorificarea talentului și aptitudinilor artistice ale elevilor, utilizarea de cãtre elevi a tehnicilor moderne quilling și origami în creațiile artistice, dezvoltarea personalitãții prin lucrãri originale pe teme prestabilite, dezvoltarea spiritului de competiție și de colaborare, consolidarea unor deprinderi și abilitãți practice specifice nivelului de dezvoltare a elevului și totodatã promovarea și îmbunãtãțirea imaginii școlii în comunitate.

Proiectul s-a desfãșurat în parteneriat cu alte unitãți școlare, în prezent având urmãtorii parteneri: Școala Gimnazialã Nr. 1, Cepești, Școala Gimnazialã ,,Emil Juvara”, Sãrãțeni, Școala "Episcop Iacov Antonovici", Bârlad, Școala Gimnazialã "Vasile Pârvan", Bârlad, Școala Primarã Nr. 1, Bãltãțeni, Școala Primarã Nr. 1, Suseni, Școala Primarã Nr. 1, Drujești, Clubul elevilor "Spiru Haret", Bârlad și Casa se copii "Betania", Bârlad.

Este implicat un numãr de 60 de elevi din clasele I-VIII, alãturi de cadrele didactice din echipa de proiect din cadrul școlii noastre și din structurile subordonate, precum: înv. Istrate Maricel, înv. Bogãtoiu Constanța, înv. Epure Iulia, înv. Mihãilã Roxana, înv. Marin Gabriela, prof. Postolache Manalisa, prof. Tudor Marcela, înv. Horia Sorina, înv. Ilie Mihaela, înv. Rogoz Mariana, prof. Bîrgãu Emilia- Elena, prof. Crețu Mihai.

Proiectul se aflã în derulare și s-au desfãșurat douã activitãți dintre cele șapte planificate în acest an școlar.
În luna noiembrie 2013 a avut loc activitatea cu titlul ,,Sã facem cunoștințã”, în cadrul cãreia elevii și cadrele didactice au fost informați cu privire la activitãțile care se vor desfãșura în decursul proiectului. La activitate a participat d-na Leonte, critic de artã, care le-a împãrtãșit celor prezenți din experiența dumneaei în confecționarea felicitãrilor, a decorațiunilor de Crãciun și a picturilor.

În luna decembrie 2013 s-a desfãșurat diseminarea proiectului, la care au fost invitați reprezentanții școlilor partenere, ai comunitãții locale, cadre didactice, elevi, pãrinți și presa scrisã. Cu aceastã ocazie a avut loc vernisajul expoziției "Sãrbãtorile de iarnã în suflet de copil" , care a cuprins: felicitãri realizate în tehnicã quilling, origami, picturã pe foi de desen, picturã pe șevalet, decorațiuni de Crãciun din praf de porțelan și din plastilinã, cusãturi pe etaminã și decorațiuni de Crãciun din diverse materiale.

În cadrul activitãții "Ne jucãm, decorãm", din luna ianuarie 2014, au fost confecționate rame pentru tablouri prin tehnicã quilling și origami, desene pe hârtie și pe pânzã, obiecte din praf de porțelan amplasate pe suport magnetic.

În februarie a avut loc o vizitã a elevilor noștri la Casa de copii "Betania", unde au deprins realizarea unor decorațiuni din sfoarã, lemn și alte materiale.
Urmãtoarele activitãți vor fi cu ocazia Mãrțișorului, de Ziua Internaționalã a Femeii și de Sfintele Paști, iar finalizarea proiectului, jurizarea și premierea lucrãrilor vor avea loc în luna mai 2014, când vor paticipa școlile partenere, comunitatea localã și presa.

Lucrãrile elevilor participã în paralel la mai multe concursuri, unul dintre ele fiind "Sã cunoaștem lumea prin origami" de la Palatul copiilor și elevilor Ilfov, la care au obținut anul trecut 7 premii urmãtorii elevi: Mihociu Alexandru (premiul I), Barangã Dorina (premiul I), Duțu Onisim (premiul II), Tulac Bianca Raluca (premiul II), Boscenco Alexandru (premiul II), Stanciu George (premiul II) și Varvara Arina (premiul II).

Prin acest proiect s-a susținut și pãstrarea tezaurului de tradiții și obiecte de patrimoniu din satul românesc, prin organizarea de expoziții la Școala Primarã Nr. 1, Suseni, Școala Primarã Nr. 1, Bãltãțeni și la Școala Gimnazialã Nr. 1, Bãcani. Obiectele expuse aparțin elevilor și cadrelor didactice, care au dorit ca aceste comori naționale sã fie aduse în atenția și în conștiința elevilor și a comunitãții.

"Suflet, floare și culoare" a fost sprijinit financiar de cãtre Primãria Bãcani, Școala Gimnazialã Nr. 1, Bãcani, pãrintele Țilea Cristian și Firma "Edy Mãcelaru".

Autor: Prof. Emilia - Elena Bîrgãu
Foto 1