Angheluta Sonia (n. Bighiu)

Angheluta Sonia

S-a nascut la 17 iulie 1934 in comuna Ibanesti.Din anul 1940 s-a mutat la Bacani unde a absolvit scoala primara. In anul 1945 s-a inscris in anul I la Liceul "Iorgu Radu" din Barlad, absolvind cursurile liceului in anul 1952 si in acelasi an a fost admisa la Facultatea de Biologie si Geografie din cadrul Universitatii Al. Ioan Cuza din Iasi pe care a absolvit-o in 1957, in acelasi an fiind incadrata ca profesor de geografie la scoala din Bacani. Aici a desfasurat o activitate rodnica pe linie profesionala, cultural-educativa timp de 10 ani, dupa care s-a casatorit si s-a transferat la Scoala Generala Nr.1 din Barlad. Atat la scoala din Bacani cat si la Barlad s-a remarcat printr-o activitate exemplara situandu-se printre cei mai buni profesori obtinand calificativul "Foarte Bine", obtinand gradul I la specialitatea geografie. A fost un profesor eminent, cu o inalta tinuta morala si profesionala dar sanatatea subreda i-a curmat firul vietii la numai 49 de ani. (Vasile Fanaru "Comuna Bacani- Trecut si prezent")