Formulare Asistenta sociala

Serviciul Public de Asistentã Socialã este organizat si functioneazã ca serviciu public, fãrã personalitate juridicã, în cadrul aparatului de specialitate al primarului comunei Bacani, având regim de compartiment. Domeniile de activitate: • Protectia copilului si familiei; • Protectia persoanelor vârstnice; • Protectia persoanelor cu handicap; • Protectia persoanelor fãrã adãpost; • Protectia persoanelor si familiilor cu venituri mici; Dreptul la asistenta socialã Dreptul la asistentã socialã este garantat, în conditiile legii, pentru toti cetãtenii români care au domiciliul sau resedinta în România, fãrã niciun fel de discriminare. Beneficiarii de servicii sociale au dreptul de a fi informati asupra continutului si modalitãtii de acordare a mãsurilor si actiunilor de asistentã socialã. Dreptul la asistentã socialã se acordã la cerere sau din oficiu, dupã caz, în conformitate cu prevederile legii. Serviciile sociale si prestatiile sociale se acordã în functie de situatia persoanei sau familiei, în conformitate cu legislatia în vigoare.